Close Menu
Our Bed
  • Home
  • News
  • Moral Story
  • Jokes
  • Life Hacks
  • Health and Fitness
  • Gardening
  • Recipes
  • Quiz
My New Logo
  • About Us
  • Privacy Policy
  • Contact Us
My New Logo

How much money should I pay?

The riddle below has caused thousands of people to tear their hair out because they can’t manage to
solve the task. It is anything but easy, but if you concentrate and take your time, I know you can solve
it.

How much money should I pay?

Here comes today’s test. Below, we can see a picture.

The challenge is thus the following:
An apple is $2 now buy 3 get 1 free. If I want to buy 48 apples, how much money should I
pay?
Can you come up with the answer? Think carefully, and read the task a few times. We’ll show you the
correct answer after the picture below.
A
B
C

Here is the correct answer

The correct answer is $72.
The deal is Buy 3, Get 1 Free, which means for every 4 apples, you only pay for 3.

Step 1: Determine How Many Sets of 4 Apples Are in 48
48÷4=12
So, you get 12 sets of 4 apples.

Step 2: Calculate the Number of Apples You Pay For
Since each set includes 4 apples, but you only pay for 3:
12×3=36

Step 3: Calculate the Total Cost
Each apple costs $2, so:
36×2=72
You should pay $72.

Did you solve it on your own? Congratulations on that case!

Copyright © 2024. Designed by Our Bed.
  • Home
  • Terms and Conditions
  • Contact Us

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.